סטיגמות: בין מיתוסים לאמת

הרבה מאוד אנשים כביכול נגעלים מחולדות, מתעבים אותן, חושבים שהן חיות מלוכלכות ורואים בהן מקור למחלות. אנשים חושבים שחולדות הן חיות מסוכנות, תוקפניות, נשכניות, בעלות זנב ארוך קירח קר ודוחה. לאורך מאות שנים חולדה נתפסה כהתגלמות הרוע, הגועל והסכנה בתרבות המערבית והתדמית הזאת מלווה אותה עד היום.

כתבתי "כביכול" כי בן אדם עירוני מודרני סביר מאוד שלא ראה חולדה חיה בחיים שלו (ואם ראה  - היא ברחה ממנו במהירות ברק), וכל המידע שיש לו אודות החולדות לקוח מהדעות הקדומות ומהסטיגמות השליליות.

כשאנשים פוגשים אותי ברחוב עם החולדות שלי שרוכבות על כתפיי או מציצות מהתיק, הם לעתים קרובות אפילו לא קולטים שבעלי החיים החמודים, הסקרניים, הפרוותיים והידידותיים האלה הם חולדות. ורק אחרי שהם מתעניינים ואני עונה שזאת חולדה הם אומרים: "איייכס". לפני שהמילה "חולדה" יצאה מפי הם לא היו איכס, הם היו "יוווו איזה חמוווד"

אז למה אנשים כל כך לא אוהבים חולדות והאם יש אמת היסטורית מאחורי הסטיגמות שנדבקו אליהן?

דרך אגב, מה אתם רואים בתמונה: אישה זקנה או בחורה צעירה? כי לפעמים יש יותר מאמת אחת...

מחלות

מיתוס: חולדות מחמד הן בעלי חיים מסוכנים כי הן מעבירות לאנשים מחלות קטלניות

הסבר: אחת הסיבות העיקריות לפחד מחולדות היא חשש ממחלות מדבקות. חולדות באמת מסוגלות להעביר לבני אדם מחלות שונות, אך רוב החולדות (הכוונה לחולדות בר) לא נושאות חיידקים/נגיפים/טפילים פתוגניים (=גורמי מחלות). חולדות מחמד שנולדו וגודלו בבית ודורות רבים לפניהם נולדו וגודלו בבתים או מעבדות אינן נושאות כלל חיידקים מסוכנים לאדם. אם הן לא יבואו במגע עם מכרסמי בר הן לא יידבקו במחלות מסוכנות לבני אדם לעולם

מה עומד מאחורי המיתוס: "המוות השחור" – המגפה שהתפשטה על פני אירופה כולה במאה ה-14, קטלה 25 מיליון בני אדם, כרבע מן האוכלוסייה המיושבת דאז. מעריכים שהדבר כילה כשליש מאוכלוסיית סין תחת שושלת יואן במאה ה-14. אותה מגפה לא פסחה גם על המזרח התיכון וארץ-ישראל. אין מספרים מדויקים של קורבנותיה, אולם קיימים דיווחים כי בעזה לבדה מתו כ-20,000 איש. בשנים 1665-6 התפרצה מגפת הדבר בלונדון וקטלה חמישית מן האוכלוסייה ומשם התפשטה גם לאזורים כפריים. היו התפרצויות נוספות של המחלה אך קטלניות פחות.

המחלה נגרמת על ידי חיידק מקבוצת החיידקים הארגמניים בשם Yersinia pestis. האפידמיולוגיה עומדת על שלושה גורמים: מכרסמי בר, חולדות בית, פרעושים. כבר בימי הביניים אנשים שמו לב לקשר בין הופעת חולדות חולות (שגם הן מתות מהמחלה) לבין התפרצויות של דבר והחלו לפחד מחולדות. היו גם כאלה שהאמינו שחתולים מפיצים את המחלה והרגו חתולים (מה שגרם להתרבות עוד יותר גדולה של חולדות ולהתפשטות המחלה). היו גם כאלה שהאשימו יהודים...עם כל מה שנובע מכך.

החיידק גורם להקאות עם דם בלתי פוסקותזיהום מערכת הדם, דימום תת-עורי שגורם להופעת כתמים אדומים על פני העור. מאוחר יותר הכתמים נהפכים לשחורים ומכאן השם - המוות השחור. בהיעדר טיפול, נע שיעור התמותה בדבר קשרי הלימפה בין 60% ל-90%. אם מתפתחת במקביל דלקת ריאות, שיעור התמותה הוא 100%. סוגי הדבר מטופלים היטב על ידי אנטיביוטיקה, אם כי עקב מוטציה מתגלים זנים שעמידים לרוב סוגי האנטיביוטיקה, ולאחרונה אותר במדגסקר זן של חיידק הדבר שעמיד בפני כל סוגי האנטיביוטיקה הידועים.

הסימפטומים הראשונים של המחלה הם צמרמורות, חום וכאבי ראש, אך לא צריך להיבהל - אולי זה רק שפעת :)

כדי למנוע את התפרצות המחלה יש להטיל הסגר באוניות ובנמלים על מטען העשוי להכיל חולדות נגועות. במקומות החשודים כי מתקיים בהם נגע הדבר יש לבצע ריסוס כנגד חרקים, על מנת להשמיד את הפרעושים. קיים חיסון חלקי לדבר באמצעות תרכיב ובמקרה של חשד להתפרצות יש להשתמש בו וכן לעשות שימוש בטיפול מונע בתרופות.

אגרסיביות

מיתוס: חולדות הן בעלי חיים תוקפניים ונשכניים

הסבר: לפעמים יוצא לאנשים לראות חולדה שמקפצת ברחובות באור היום, מתקרבת לחתולים ואפילו תוקפת אותם. מדוע זה קורה? חולדות בד"כ מפחדות מחתולים ומטורפים אחרים כולל בני אדם. בטבע חולדה ברוב המקרים היא טרף והיא מתנהגת בהתאם: מסתתרת, נמנעת מריצות בשטחים חשופים וממפגשים עם חיות טורפות.

הדבקות החולדה בטפיל טוקסופלזמה (יצור חד-תאי החי בתוך תאיו של המאחסן) היא זאת שמשנה את התנהגותה. בני אדם יכולים להידבק בטפיל טוקסופלזמה בשתי דרכים: דרך אכילת בשר נא של בעל חיים נגוע או דרך מגע בצואה של חתולים ואח"כ נגיעה באוכל או בפה בלי לשטוף את הידיים. הטפיל מסוכן לנשים בהריון, לכן בטח שמעתם המלצת הרופאים לנשים הרות להתרחק מארגז חול של החתולים, להקפיד לרחוץ ידיים ולהימנע מאכילת בשר נא.

טפיל טוקסופלזמה יכול לחיות בגוף כל חייה בעלת דם חם, אך הוא מסוגל להתרבות בגוף חתולים בלבד. לכן חיוני לו להגיע לגוף החתול. הטפיל המציא לו דרך מקורית לעשות זאת. הוא למד לגרום לחולדות להימשך משיכה מינית לריח שתן של חתולים ולרוץ אל החתולים. מכיוון שהטפיל משפיע רק על האיזור שאחראי על משיכה מינית במוח החולדה ואינו מנטרל פחד של החולדה מהטורף, החולדה מפתחת התנהגות סכיזופרנית, היא גם נמשכת וגם מתגוננת בעת ובעונה אחת. חולדה נגועה בטפיל מתרוצצת הרבה בשטחים פתוחים והתנהגותה המוזרה נתפסת ע"י רבים כתוקפנית ואגרסיבית, כאילו היא מחפשת עם מי לריב. בפועל זהו הטפיל שמכריח את החולדה להיחשף לחתולים על מנת להיות נטרפת ונאכלת ע"י החתול כך שהטפיל יוכל לעבור לגוף החתול ולהתרבות שם. נשמע הזוי? אך זאת האמת. האמת לפעמים יותר הזויה מהמיתוס.

מלך העכברושים

מיתוס: מלך העכברושים הינו יצור מיתולוגי אירופאי: חולדה ענקית מפלצתית עם מספר ראשים ששולטת על חולדות אחרות (כמו באגדת "מפצח אגוזים").

הסבר: מלך העכברושים הוא שם לתופעה מוזרה שקורת כאשר מספר חולדות מסתבכות בזנבות אחת עם השנייה ונקשרות קשרים חזקים עד כדי כך שהן לא מסוגלות להשתחרר מהקשר ונידונות לחיות מחוברות ביחד עד יום מותן. מעת לעת נמצאות גוויות של מלכי העכברושים, כולם מורכבים מחולדות שחורות (לא נמצאו מלכי העכברושים שמורכבים מחולדות אפורות). מלך העכברושים הגדול והידוע ביותר כלל 32 חולדות שחורות, הוא התגלה באח של טוחן בגרמניה בשנת 1828. תופעת הסתבכות בזנבות קורת גם בקרב מכרסמים אחרים בעלי זנבות ארוכים -  סנאים למשל. לעתים קרובות הזנבות של בעלי החיים המסכנים שבצרור שבורים ומעוותים.

מדוע זה קורה: יש כמה הסברים. לפי אחת הגרסאות זנבות של חולדות מסתבכים בזמן השינה בלילות קרים, נדבקים אחד עם השני וקופאים ביחד. כשאר חולדות מתעוררות הן מנסות להשתחרר ומושכות לכל הכיוונים. הקשרים מתהדקים והחולדות מסתבכות עוד יותר. לפי גרסא אחרת מלך העכברושים נוצר כאשר שגר גדול של גורי חולדות נולד וגדל בקן צר וצפוף. הגורים מסתבכים בזנבותיהם הרכים וכאשר הזנבות מתקשים עם הזמן הם לא מצליחים להשתחרר מהקשר שנוצר.

מלך העכברושים שמורכב ממספר רב של חולדות מתקשה לנוע ממקום למקום. חולדות אחרות בלהקה רואות את סבל בני משפחתן ומביאות לחולדות שהסתבכו מזון, כפי שהן מביאות מזון לחולדות זקנות או חולות ששייכות ללהקה. מכאן צומח המיתוס שמלך העכברושים הוא השליט וכל החולדות משרתות אותו. למעשה מדובר בעזרה בעת צרה, שמאוד מרגשת בעיניי. 

לוח שנה
«  יולי 2019  »
\'ב\'ג\'ד\'ה\'ו\'ש\'א
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
הסקר שלנו
יש לי חולדות בצבעים (ניתן לבחור יותר מתשובה אחת)
סה"כ תשובות: 366
סטטיסטיקה

סה"כ במצב מקוון: 1
אורחים: 1
משתמשים: 0