למתחילים - החולדה הראשונה שלי

בעד ונגד

בעד :)

1. קטנות וקל לטפל בהן

2. איטליגנטיות - זוכרות את השמות שלהן, מזהות וזוכרות את בני הבית, מסוגלות ללמוד טריקים

3. מתאימות לילדים (תקראו "חולדות וילדים" באתר)

4. פעילות - כיף לצפות במשחקים שלהם ולשחק איתן

5. שקטות מאוד

6. פחות ריחניות ממכרסמים אחרים

7. עדינות ואוהבות ליטופים

8. נאמנות

9. אפשר לגדל לצד בעלי חיים אחרים (תקראו "חולדות וחיות מחמד אחרות" באתר)

10. חולדות כמעט אף פעם לא גורמות לתגובות אלרגיות (אפילו אצל מי שאלרגי לכלבים ולחתולים)


נגד :(

1. מכרסמים לכל דבר - חובת השגחה בזמן שהחולדה מחוץ לכלוב

2. מסמנות טריטוריה בשתן. אנשים אהובים גם לעתים נחשבים ל"טריטוריה"

3. תוחלת חיים קצרה. 2-3 שנים.

4. דורשות טיפול גם בזמן שאתם בחו"ל


אם אתם ממשיכים לקרוא אז:!מזל טוב, החלטתם להתברך בבן/בת משפחה חדש/הלפני שמביאים את הקטנצ’יק הביתה חשוב לדעת מספר דברים:


1. כיצד לבחור כלוב וכמה זה יעלה

לפי סטנדרטים עולמיים גודל הכלוב המינימלי לחולדה אחת הוא 50 סנטימטר גובה ובסיס 60*30 סנטימטר. בישראל כלובים במידות דומות נמכרים תחת השם "כלוב לארנב" או "כלוב לשרקן".

מכיוון שהחולדה שלכם תבלה את רוב שעות היממה בכלוב, בחירת הכלוב הנכון היא עקרונית וחשובה ביותר. חולדות הן חיות פעילות מאוד, לכן חשוב שהכלוב יאפשר להן מספיק חופש תנועה. בכלוב צפוף חולדה משתעממת, משמינה, מפתחת מחלות, איכות ותוחלת חייה יורדות בצורה משמעותית. דוגמה לכלוב טוב הוא כלוב מתוצרת חברה איטלקית Ferplast דגם Jenny KD שמידותיו 80 סנטימטר גובה על 80*50 בסיס (יצא לא מזמן בעיצוב חדש). בכלוב כזה ניתן לבנות מס' קומות (הכלוב מגיע עם 2 מדפים, סולם וצינור) ונשאר עוד מקום לתלות ערסלים. בכלוב כזה תוכלו להחזיק עד 5 חולדות. בחנויות בישראל הוא נמכר תחת השם "כלוב חמוס" או "כלוב לחולדות" ועלותו בסביבות 800 ש"ח לכלוב חדש. ניתן לקנות גם יד שנייה. אל תבהלו מהמחיר. כלוב טוב ישרת גם את החולדות הבאות שלכם להרבה מאוד שנים. ואם לא תרצו להמשיך תמיד תוכלו למכור את הכלוב - לאור המחיר הגבוה לכלוב חדש הביקוש לכלובים יד שנייה לא חסר. 

אני חוזרת ואומרת שלחולדה אחת אפשר להסתפק בכלוב 50 סנטימטר גובה ובסיס 60*30 סנטימטר, כמובן שמחירו נמוך בהרבה. כלובים קטנים יותר שמיועדים לאוגרים לא מתאימים לחולדות בשום פנים ואופן. אם אין באפשרותכם לקנות כלוב מתאים עדיף לוותר על חולדה ולחשוב על בעל חיים קטן יותר.


2. עלות טיפול

עלות טיפול שוטף בחולדה זולה ביחס לכלב או חתול. אתם צריכים לקנות רק מצע ומזון. אתם חוסכים הוצאות על חיסונים שנתיים, הוצאות על טיפולים תקופתיים כגון תילוע וטיפולים נגד פרעושים וקרציות, ואף עלויות חד פעמיות של סירוס/עיקור.


3. מצע לכלוב

בשוק הישראלי קיים מבחר גדול של מצעים למכרסמים. לא כולם מתאימים לחולדות. עדיף לבחור מצעים המיוצרים מנייר, כותבה, גלילי עשבים ותירס דחוסים. ניתן להשתמש במגבות נייר או נייר טואלט, הם זולים יחסית ונמכרים בכל מקום. איכות הנייר לא חשובה, בהחלט אפשר לקנות הכי זול. תנסו כמה סוגים ובחרו מה שהכי מתאים ונוח לכם.

נסורת לא מתאימה לחולדות כי חלקיקים קטנים ואבק שבה גורמים לתגובות אלרגיות ולמחלות בדרכי הנשימה (במיוחד עץ אורן שגורם להרעלה אצל חולדות). כנ"ל נסורת גלילית דחוסה.


4. ציוד נלווה לכלוב

מחסה - ניתן לקנות בחנות מחסה לשקרן. בהחלט טוב גם לחולדה. מחסים לאוגרים קטנים מידי.

כלי אוכל ושתייה - כאן דווקא מתאים מה שמוכרים לאוגרים בחנויות. עדיף כלים עשויום פסלטיק על כלי מתחת.

ערסלים - חולדות מאוד אוהבות ערסלים, בישראל מוכרים ערסלים לחמוסים - מתאים בהחלט גם לחולדות. אפשר גם לתפור מבגדים או מגבות ישינים.

מתקנים - מתאימים כל סוגי המתקנים לחמוסים או שינשילות שיש בחנויות.

צעצעוים - כאן דמיונכם הוא הגבול. ניתן לקנות צעצועים לחתולים, ציפורים ועוד. אך חשוב גם לזכור ששום צעצוע לא יחליף לחולדתכם את התענוג של אהבתכם וזמן האיכות שלכם ביחד.


5. גיל מומלץ לאימוץ

עדיף לאמץ חולדות צעירות, כך הן יתרגלו אליכם מהר יותר ויגלו יותר אהבה ונאמנות. זה בהחלט לא פוסל אימוץ חולדה מבוגרת יותר, אך אם זאת החולדה הראשונה שלכם מומלץ ביותר לבחור חולדה צעירה. הגיל האופטימלי לאימוץ הוא 5-6 שבועות. לא מומלץ לנתק חולדה מאמה לפני שימלאו לה 5 שבועות.


6. מין

כאן מה שקובע זה רק העדפתכם האישית. חולדות זכרים הם רגועים יותר ויכולים לשבת זמן ממושך על הכתף שלכם או מתחת לבגדים (רק תזכרו בבקשה שיש להם ציפורניים ותלבשו בגד מספיק עבה), הם מאוד אוהבים ליטופים ולהיות בקרבת בעליהם. חולדות זכרים מגלים יכולת למידה גבוהה יותר מחולדות נקבות, לכן קל יותר ללמד אותם טריקים. חולדות נקבות יותר סקרניות ושובבות, גם הן אוהבות ליטופים ולבלות עם בעליהם, אך להבדיל מהזכרים הן יעדיפו לשחק ולהשתולל איתכם ולא לשבת על הכתף או מתחת לבגד. כשהן ערות הן נמצאות בתנועה רוב הזמן. אם יש כמה נקבות צעירות בכלוב תוכלו ליהנות מתצפית על משחקיהן הבלתי פוסקים.

כמובן שזה תיאור כללי ולכל חולדה יש אופי משלה.


7. איפה משיגים חולדות בריאות, מורגלות לבני אדם וידידותיות

הגענו לעיקר הדברים. בחירת חולדה הוא תהליך חשוב ויש להתייחס אליו במלוא הרצינות אם אתם רוצים שהחולדה שלכם תהפוך לחבר האמיתי שלכם. חנויות ואנשים שמגדלים חולדות להאכלת טורפים הם לא המקום הנכון לקנות חולדת מחמד. במקומות כאלה לא מקפידים על תהליך הרבייה הנכון, כגון בחירה לרבייה חולדות בעלות תכונות אופי שמתאימות לחיות מחמד. אתם עלולים לקבל חולדה חולנית, פחדנית ונשכנית ולא תמיד תצליחו להתגבר על זה. כדי למנוע אכזבות מומלץ ביותר לקנות חולדה ממגדל שאוהב את החולדות שלו, מישהו שלא מוכן למכור אותן להאכלה, שמשחק איתן ומרגיל אותן לידיים מגיל מאוד צעיר, ודואג לבחור לרבייה חולדות בעלות אופי נוח. תבואו לבית המגדל ותראו את התנאים בהם הוא מגדל את החולדות שלו (רמת הניקיון, רמת הצפיפיות בכלוב), תוכלו לראות את הורי החולדות הנמכרות ולהתרשם גם מהם. סימן נוסף למגדל רציני הוא מחיר החולדה. מי שלא מוכר את החולדות שלו להאכלה סביר שיבקש מחיר יותר גבוה מהמחיר בחנות, וזאת על מנת להבטיח שהחולדות שלו מגיעות לידיים טובות ולא לצלחת של נחש או לטאה גדולה. לדוגמא, אם מחיר החולדה בחנות עומד על בערך 20 ש"ח וחולדות להאכלה ניתן לקנות מאנשים בטווח מחירים בין 10-20, מגדל רציני יבקש קצת יותר. ההבדל במחיר מזערי, אך ההבדל במה שאתם מקבלים מאוד משמעותי!


8. כיצד לוודא שהחולדה בריאה

לחולדה בריאה פרווה מבריקה, עור נקי ללא פצעים ומקומות מגורדים, אוזניים נקיות, אין הפרשות מהעיניים והאף, תוסיק נקי. היא סקרנית, שמחה וידידותית.


9. כיצד תבחר /י את "החולדה שלך"

תכניסו יד לכלוב ותראו מי מהחולדות הצעירות רוצה להכיר אתכם, באה להריח אתכם ואולי אפילו מנסה לטפס על היד שלכם. תוציאו אותה מהכלוב ושחקו איתה קצת. אם קיבלתם פרפרים בבטן היא לשכם!


10. טיפ

חולדות הן חיות להקתיות, חיי החברה מאוד חשובים להן. אם אתם לא יכולים לבלות עם החולדה שלכם מספיק זמן, תשקלו להביא שתי חולדות מאותו שגר ומאותו מין. לחולדות יהיה יותר שמח וגם הנהתכם מהן תוכפל. דרך אגב, מגדלים רציניים בעולם אף מסרבים למכור חולדה בודדה למי שאין לו חולדות נוספות בבית ומוכרים אותן מינימום בזוגות! רק תזכרו בבקשה לדאוג לכך שיהיה להן מספיק מקום בכלוב.בחרתם את החולדה הכי הכי טובה שלכם והבאתם אותה הביתה. 

מה עכשיו? כיצד מטפלים?


1. ניקיון

שמרו על ניקיון הכלוב ונקו אותו לפי הצורך. טיפ - במקום לשטוף את הכלוב במים וסבון ניתן לנגב אותו במגבונים לחים לתינוק.

לגבי חולדה עצמה - בד"כ אין צורך לרחוץ חולדה אלא אם היא התלכלכה מאוד, אך מומלץ לנקות מידי פעם את הזנב שלה במים ואל-סבון באמצעות מברשת שיניים רכה (ובעדינות בבקשה!)


2. תזונה נכונה

חשוב להקפיד על תזונה נכונה על מנת לשמור על בריאות החולדה ועל משקלה התקין. כמו כן, מכיוון שחולדות הן מכרסמים, השיניים שלהן גדלות לאורך כל חייהן וחשוב לתת להן מזון קשה כדי שהשיניים שלהן ישתייפו בצורה טבעית (מומלץ גם לרכוש אבן למכרסמים ו/או בולי עץ למכרסמים).

תפריט של חולדה אמור לכלול:

- דגנים קשים (לא קלויים), כשליש מכלל המנה היומית של החולדה. אפונה, שעועית וחומוס רק מבושלים, כי לא מבושלים מתנפחים בבטן וגורמים לכאבים.

- ירקות ופירות טריים, גם כשליש מכלל המנה היומית. אפשר לתת לחולדה כל סוגי הירקות למעט תפוח אדמה לא מבושל וכרוב אדום, וכל סוגי הפירות למעט פרי הדר. ניתן להביא לה עלי פטרוזיליה, קוסברה ושמיר. אפשר לתת גם פירות יבשים בכמויות קטנות.

- אגוזים וגרעינים לא קלויים ללא מלח בכמויות קטנות, בגלל אחוז השומן הגבוה שיש בהם.

- מוצרי חלב: גבינה לבנה 5%, יוגורט טבעי לא מומתק, ריביון. אסור לתת טופו לא מבושל. ניתן לעתים לתת גבינה צהובה בכמויות קטנות, כי יש בה אחוז שומן גבוה מידי.

- ביצה מבושלית בכמויות קטנות לא יותר מפעם בשבוע

- מזון יבש לחתולים או כלבים (עדיף זה שמיועד לגורים, כי יש בו פחות שומנים)

- בשר עוף, הודו או בקר מבושל וללא שומן. חולדות גם מאוד אוהבות לכרסם עצמות וסחוסי עוף (מבושלים!) וזה בריא לשיניים שלהן.

- טונה במים, דגים מבושלים וכל סוגי פירות ים.

- אסור בהחלט לתת לחולדה שוקולד וממתקים מכל הסוגים, בשר מעושן, מזון עתיר מלח ומטוגן. אסור גם חטיפים כמו ביסלי, במבה, צ'יטוס וכדומה.


אפשר לתת כבסיס תערובת מוכנה שנמכרת בחנויות, אך חולדות פחות אוהבות אותה, כי לכל חולדה יש העדפות אישיות באוכל, מהר מאוד תגלו מהן (בזה הן מאוד דומות לנו :))

את האוכל מביאים לחולדה פעם ביום (בערב) או פעמיים ביום (בערב ובבוקר). חשוב שתמיד יהיה לה דגנים בצלחת. בד"כ זה סוג המזון שנאכל אחרון וחשוב שגם אותו חולדתכם תסיים. לכן אם הוא לא נאכל כמעט עד הסוף עדיף להקטין כמויות של סוגי מזון אחרים.


3. יצירה ועידוד יחסי אמון ואהבה

תקדישו לחולדתכם זמן, תתייחסו אליה. תמקמו את הכלוב בחדר בו אתם נמצאים רוב הזמן, כדי שהיא תוכל לראות אתכם. תיקחו אותה בידיים, שחקו איתה, ליטפו אותה.

תנסו לא להפריע לה כשהיא ישנה, אוכלת או מטפלת בעצמה. דברו איתה, תפנו אליה בשמה ותקראו לה בשמה כאשר אתם מביאים לה אוכל, כך היא תלמד את שמה מהר מאוד ותבוא אליכם כשתקראו לה.


טיפ# 1 - כשחולדתכם משייפת שנייה בשנייה זה כמו גרגור אצל חתולים - חולדתכם נהנית ומאושרת :)

טיפ# 2 - ראייה של חולדה חלשה והיא מזהה אתכם לפי הריח. לכן אם הידיים שלכם מריחות בושם או כל ריח זר חזק אחר, חולדתכם עלולה לא לזהות אתכם מיד, להיבהל ואף לנשוך.

טיפ# 3 - אם בחרתם חולדה עם עיניים אדומות ואתם רואים שהיא מנענעת את ראשה מצד לצד תדעו שהיא עושה זאת כדי לשפר את ראייתה, כי היא מתקשה לראות חפצים דוממים. זאת התנהגות תקינה.

לוח שנה
«  מאי 2019  »
\'ב\'ג\'ד\'ה\'ו\'ש\'א
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
הסקר שלנו
?האם יש לכם חולדות מחמד בבית
סה"כ תשובות: 393
סטטיסטיקה

סה"כ במצב מקוון: 1
אורחים: 1
משתמשים: 0